BAŞKAN

BAŞKAN'IN ÖZGEÇMİŞİ

Başkan'ın Özgeçmişi

Op. Dr. Bülent KERİMOĞLU

Bakırköy Belediye Başkanı

1970 Ardahan’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1991 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden ‘’tıp doktoru’’ olarak mezun oldu. 1992-1997 yılları arasında İstanbul Yedikule Göğüs Cerrahisi ve Koşuyolu Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi’nde ihtisas yaptı. Asistanlık döneminde İngiltere Leeds Klingbeck Hospital Pediyatrik Kalp Göğüs Cerrahisi Merkezi’nde ‘’research fellow’’ olarak çalıştı. 1999 yılında Diyarbakır’da askerlik görevini yedek subay olarak tamamladı. Kamu ve özel sektörde uzman hekim olarak görev yaptı. Evli, iki çocuk babasıdır.

Çok sayıda bilimsel makale ve araştırması, saygın akademik tıp dergilerinde yayınlanmıştır. Cumhuriyet Gazetesi,  Kemalyeri Dergisi ve birçok kültür, sanat, siyaset dergisinde; Yakın Cumhuriyet Tarihi, Çevre, Sağlık ve Yerel Yönetim konulu yazılar yazmaktadır.

Siyasi Hayatı

2009 yılında Esenyurt Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) belediye başkan adayı, 2010-2011 CHP İstanbul İl sekreteri, 2011 genel seçimlerinde İstanbul 3. Bölge milletvekili adayı olmuştur. 2014 yılından itibaren Bakırköy belediye başkanlığı görevini sürdürmektedir. Aynı tarihten itibaren Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Parlamentosu, (Strasbourg-Fransa) Sol-Sosyalist grupta CHP ve Türkiye Temsilcisi’dir.)  

Üye Olduğu Kurumlar

Çağdaş Yaşamı Destekleme DerneğiAtatürkçü Düşünce Derneği, Hasta Hakları Koruma Derneği, Türk Tabipler Birliği, Lozan Mübadilleri Vakfı ve Galatasaray Spor Kulübü Kongre üyesidir. [2]

 

Ödüller

İnsan odaklı sosyal belediyecilik çalışmaları ve ücretsiz kültürsanatspor kursları düzenleyerek birçok yerel yöneticiye örnek olmuştur. Özellikle toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik hizmetleri ile birçok ulusal ve uluslararası ödüle layık görülmüştür.

Türkiye’de nüfusa oranla okul öncesi çocuklara en çok kreş hizmeti veren belediye olarak Avrupa Konseyi tarafından Haziran 2018’de ‘’Çocuk Dostu Belediye’’ seçilmiştir.[3]

2020 – 2022 yılları arasında tüm dünyayı derinden etkileyen Covid-19 pandemisinde, hayatını kaybeden sağlık çalışanları anısına ‘’Sağlık Çalışanlarına Saygı Anıtı’nın yapılmasına öncülük etmiş ve Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) takdir belgesi almıştır. Sağlık Çalışanlarına Saygı Anıtı

Belediye başkanlığı döneminde, İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) tarafından düzenlenen 2020–2021–2022 yıllarında İnsani Gelişme Endeksi İlçeler Araştırması’nda Bakırköy Belediyesi Türkiye genelinde ilk 5 sırada yer almıştır.[4])

Yine, 2022 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, genel refah seviyesine yaptığı katkıyı ve yaşam kalitesini ölçen ‘’Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik’’ sıralamasında, Bakırköy Türkiye genelinde 6. olmuştur.[5])

Çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddet, madde bağımlılığı, akran zorbalığı, ihmal ve suça yöneltme vakalarındaki artışı ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye’de bir ilk olan ‘’Çocuk İzleme Masası ve Sosyal Çocuk Polikliniği’ni kurmuştur. Bu proje Avrupa Yerel ve Bölgesel Parlamentosu tarafından ödüle layık görülmüştür.

Görev süresinde Avrupa’nın en büyük kapalı Pazar alanı, Bakırköy’ün ilk ve tek cem evi, Türkiye’nin en büyük deprem toplanma alanı, belediye hizmet binası ve büyük sanatçılar parkı yapılmıştır. Cumhuriyet tarihinde Türkiye’de ruhsat verilerek yapılan ilk kilise olan’’Süryani Kadim Kilisesi’’ de belediye başkanlığı döneminde inşa edilmiştir. Nevşehir Hacıbektaş’ta Kemal Kılıçdaroğlu Kültür Merkezi’nin yapılmasına öncülük etmiştir. Ayrıca Bakırköy’de birçok kütüphane, etüt merkezi, çocuk oyun alanı ve büyük mahalle parkları, çok sayıda müze ve amfi tiyatro tamamlanıp hizmete açılmıştır. İki kız, 1 erkek öğrenci yurdu ile Anadolu’dan gelen genç üniversitelilere ucuz, güvenli, kaliteli hizmet vermeyi amaçladı. Binlerce öğrenciye eğitim bursu, her yıl yüzlerce öğrenciye ücretsiz sınavlara hazırlık kursları verilmesini sağladı.

Halkçı, kamucu belediyecilik anlayışının gereği olarak yeşil alanların, sağlık, eğitim ve spor alanlarının imara açılmasına izin vermemiştir. Kamu alanlarının işgaline son vermiştir.

Önemli Linkler

CV Bank
Online Laboratuvar Sonuçları
Kamu Denetçiliği Kurumu
BBT
SMS Kayıt
BİMER
RESMİ GAZETE
Trafik Durumu
HALK MASASI
BEDAŞ

Belgeler ve Sertifikalar

KVK Kanunu Bildirimi
İSO 20000
İSO 45001
Belediye Gelirlerinin Vergi Türü Ayrımında Analizi, Etkinlik Üzerine Bir Değerlendirme ve Öneriler
Bilgileriniz ISO-27001:2013 G羹venlik Politikam覺z Kapsam覺nda Korunmaktad覺r.