EVLİLİK İÇİN İSTENİLEN BELGELER

1-Evlilik için fotoğraflı SAĞLIK RAPORU (Aile hekiminden) sağlık raporunda Talasemi (Akdeniz Anemisi) testi yapıldığına dair ibarenin bulunması zorundadır. Sağlık raporundaki fotoğraf ile evlilik işlemlerinde kullanılan fotoğraf aynı olmalıdır.

2-Çiftlerden birisinin Bakırköy'de ikamet etmesi gerekmektedir. İkamet etmeyen diğer eşin ise Adres Yerleşim Belgesi getirmesi zorunludur.

3-Nüfus cüzdanlarının asılları ve arkalı önlü fotokopilerini getirmek zorundadırlar (sürücü belgesi, pasaport v.b geçerli değildir), resimsiz nüfus cüzdanları kabul edilemez, evli kimlikle müracaat kabul edilemez, boşanma varsa boşandıktan sonra kimlik değiştirilmelidir. Nüfus cüzdanındaki fotoğraf ile son halinizin örtüşmesi gerekmektedir, örtüşmüyor ise kimlik değiştirilmelidir. Kesik, yırtık, kazıntı, yıpranma, silinti ve 10 yılı aşmış olan durumlarda kimlikler değiştirilmelidir.

4-Çiftlerin 6 şar adet vesikalık fotoğrafı (orijinal 4.5x6 ebatta), mat olmalı fotokopi ve parlak olmamalı, son 6 ay içinde çekilmiş olmalı, evlilik işlem evraklarında kullanılan tüm resimler aynı olmalıdır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

1-Müracaat hafta için 09:00-11:30 saatleri arasındadır.

2-Çiftlerin birlikte müracaatı zorunludur.

3-Eksik evrak ile kesinlikle kayıt kabul edilemez.

4-Evraklar ilgili kurumdan alındığı tarihten itibaren 6 ay geçerlidir.

5-Bayan kızlık soyadını kullanabilmesi için müracaat esnasında beyanda bulunması gerekir.

6-Yabancı uyruklu kişiler bizzat evlendirme memurluğumuzdan bilgi almalıdırlar.

NOT

1-Çiftler 18 yaşını bitirmiş 19 yaşına girmiş olmalıdır. Aksi takdirde; 16 yaşını bitirip 17 yaşına girmiş olanlar mahkeme izni ile 17 yaşını bitirip 18 yaşına girmiş olanlar anne ve baba izni ile evlenebilirler.

2-Boşandıktan veya dul kaldıktan sonra 10 ay (300 gün) içinde evlenmek isteyen bayanların mahkemeden bekleme süresinin kaldırılması kararını getirmeleri gerekir.

3-Mal ayrılığı talebi olanlar noterden yaptırmış oldukları mal ayrılığı sözleşmesi nikâhtan önce getireceklerdir.

BAKIRKÖY EVLENDİRME MEMURLUĞU

YUNUS EMRE KÜLTÜR MERKEZİ – ATAKÖY

TEL: (0212) 414 96 51 – 414 96 65

Adres: Ataköy 7-8-9-10 Mahallesi Yüzücü Talat Yüzmen Sokak No: 15 (Atrium AVM Yanı)